2023 Almanya 2 milyon işçi alımı başvurusu başladı mı, ne zaman yapılacak ve hangi meslekler var?


1

Almanya işçi alımı detayları şekillenmeye başladı. Almanya’da Federal Meclis, sığınmacılar ve göçmenlerin ülkede iş bulmasını kolaylaştırmayı hedefleyen yeni göç yasasına ilişkin tasarıyı 23 Haziran’da kabul etti. Aşamalı olarak yürürlüğe girecek olan düzenleme ile Almanya’ya toplamda 2 milyon işçi alımı yapılması bekleniyor. Peki, Almanya işçi alımı başvuruları ne zaman, şartları belli oldu mu? İşte, konuya dair ayrıntılar…

2

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Almanya’nın yeni göç yasası Kasım 2023, Mart 2024 ve Haziran 2024’te olmak üzere üç aşamada yürürlüğe giriyor. Almanya’ya 2 milyon işçi göçüne ilişkin başvuruların Mart 2024’te alınmaya başlaması bekleniyor.

3

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Almanya’nın yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası, aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelere ek olarak, nitelikli göçmeler için puan sistemini de getiriyor.

Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar dikkate alınan kriterler arasında yer alıyor.

Tasarı ile birlikte Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşacak. 67 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için test kaldırılması planlanıyor. İş başvurularında Almanca bilme şartı aranmayacağı ve vatandaşlık için gereken ikamet süresinin 8 yıldan 5’e düşeceği belirtiliyor.

Hükümet, yaz aylarında özellikle havalimanlarında yaşanan sıkıntının ardından Türkiye ve Balkan ülkelerinden işçi alımına onay vermişti.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*