Erzurumlu Dönerci, Atatürk’e ve Kurtuluş savaşı Kahramanlarına Hakaretten Tutuklandı – Güncel


Erzurum’da dönercilik yapan, Mustafa Atmaca ‘sosyal medya üzerinden’ gerçekleştirdiği canlı yayında Kurtuluş savaşı kahramanlarına ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etti. Tepki üzerine yayını sonlandıran Atmaca gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi ve tutuklandı.Sosyal medyada platformu ‘Tiktok’ta açtığı ve 650 bin takipçisi bulunan sayfasında, Atatürk’e ve kurtuluş savaşı kahramanlarına ağır hakaretlerde bulunan Dönerci Mustafa Atmaca, canlı yayında takipçilerinden tepki aldı ve tartıştı.Mustafa Atmaca, tartışma sırasında “Sen gideceksin bizim toprağımız burası. Arabistan’a da savaşmaya gideriz. Bura da Yemen de Kudüs te bizim toprağımız. Siz İsrail’e gideceksiniz. Osmanlı kaybetmedi, laik denen köpekler kaybetti o toprakları. Laikliği getiren köpekler, onlar kaybetti” ifadesini kullandı.Atatürk’e ve kurtuluş savaşı kahramanlarına ağır hakaretlede bulunan Mustafa Atmaca’ya takipçileri büyük tepki gösterdi.Bunun üzerine Mustafa Atmaca, Atatürk’e hakaret ettiği suçlamasıyla Erzurum Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.  Mustafa Atmaca, emniyetteki işlemlerinin ardından Erzurum Adliyesi’ne sevk edildi. Adliyeye girişi sırasında herhangi bir açıklama yapmayan Mustafa Atmaca çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.ERZURUMLULARDAN TEPKİCumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını çirkin bir şekilde hedef alan Erzurumlu dönerci Mustafa Atmaca, Erzurumluların da tepkisini topladı.Erzurumlu vatandaşlar; “Hiçbir tarih bilgisi, genel kültürü ve gerçek bilgisi olmayan, kurtuluş savaşında yaşanan tarihi gerçekleri inkar eden, vatana ve millete ihanet içerikli hikayeler uydurarak başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olmak üzere kurtuluş savaşı kahramanlarına hakaret eden bu adamı kınıyoruz. Sosyal medyada yaptığı iğrenç ve kültürsüz hareketlerle kendine güldüren ve hiçbir kültürü olmayan bu adamın Erzurumlu olmasından utanıyoruz.” Diyerek tepki gösterdiler. CHPLİLERDEN PROTESTO!Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum İl Başkanı Serhatcan Eş ve bir grup partili Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hakaret ettiği için gözaltına alınan Dönerci Mustafa Atmaca hakkında suç duyurusunda bulundu.
Atatürk posterleri ve pankartlarıyla Erzurum Adliyesi önüne gelen CHP’liler olayı protesto etti. CHP Erzurum İl Başkanı Serhatcan Eşve beraberindeki partililer adliye önünde basın açıklaması yaptı.
Başkan Eş, “Aldığımız bilgiye göre şahıs gözaltına alınmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak konunun takipçisi olacağız. Bugün suç duyurusunda bulunduk. Türkiye laiktir laik kalacak” dedi.
Başkan Eş yaptığı yaptığı açıklamada, “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı 10 Kasım günü, Erzurum’da döner salonu işleten Hacı Mustafa Atmaca isimli şahıs sosyal medya hesabından Atatürk’ümüze ve onun yolunda gidenlere ağır ithamlarda bulunmuştur.
Bu şahıs ve bunun zihniyetinde olanlar, bugün bu ülkede güven ve huzur içinde yaşamamızın yegane sebebinin Atatürk ve silah arkadaşları olduğu gerçeğini gizleyemez.
Kadim şehir Erzurum’un bu tip bir olayla gündeme gelmesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum, her zaman Atatürk ve emanetlerine sahip çıkmıştır.
Aldığımız bilgiye göre şahıs gözaltına alınmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak konunun takipçisi olacak, bugün suç duyurusunda bulunduk. Türkiye laiktir laik kalacak…” Diye konuştu.EMNİYETTEN YAZILI AÇIKLAMAErzurum Emniyet Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğümüzce M.A isimli şahsın sosyal medya platformu üzerinden yapmış olduğu söylemlerle ilgili olarak 11 Kasım 2023 günü Cumhuriyet Savcısından alınan talimat doğrultusunda  M.A isimli şahıs  5816 (Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar) sayılı Kanuna Muhalefet suçundan gözaltına alınmış olup adli tahkikat devam etmektedir.

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*