Fahrettin Koca HES Kodu ve Maske Hakkında Açıklama Yaptı

Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından düzenlenen toplantı sona erdi. Toplantıda konuşulan detaylar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kamuoyuna duyuruldu. 11 Mart 2020 tarihinde hayatımıza girmeye başlayan kısıtlamalar, son açıklamalar ile minimum düzeye indiriliyor. Artık vatandaşlar açık havada maske takmak zorunda kalmayacak. Salgınla mücadele kapsamında yapılan kısıtlamaların büyük çoğunluğunun hayatımızdan çıkacağını belirten Fahrettin Koca, daha rahat bir döneme gireceğimizden bahsediyor.

Artık hiçbir kurum ve kuruluşa girerken HES kodu kullanılmasına gerek olmadığını söyleniyor. Ayrıca açık havada kimse maske takmak zorunda olmayacak. Kapalı alanlarda ise havalandırma yeterliyse ve sosyal mesafe korunabiliyorsa, maske takılması zorunluluğu kalkıyor.

Koronavirüs Tedbirlerinde Yeni Bir Döneme Girildi

Koronavirüs tedbirleri ile ilgili Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar, yeni bir döneme girildiğini işaret ediyor. Sağlık Bakanı Koca, bugüne kadar olan kısıtlamalara uyulduğu için vatandaşlara minnettar olduğunu söylüyor. Yeni tedbir düzenlemelerinde maskenin tamamen hayatımızdan çıkmayacağı da belirtildi.

Özellikle kronik hastalığı olan büyüklerimizin yanında, toplu taşıma araçlarında, sinema ve konser gibi toplu etkinliklerde maske kullanımı devam edecek. Ayrıca okullarda 2 vaka olması durumunda sınıflar kapatılmayacak, bunun yerine bireysel izolasyon uygulanacak. Eğitimin hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Fahrettin Koca, artık salgın kelimesinin hayatımızdan çıkmaya başladığını belirtti. Bakanlığın aldığı bir diğer kararda ise belirtisi olmayan kişiler test yaptırmak zorunda kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.