Rusya-Ukrayna Arası Son Dakika Gelişmeleri: Peş Peşe Açıklamalar Geliyor

Ukrayna ve Rusya arasında patlak veren savaşta 8 gün geride bırakıldı. Her iki ülkenin heyetleri Belarus’un Brest kentinde bir araya geldi. Yapılan heyet toplantısında neler konuşulduğu tüm dünyada merak ediliyor. Bölgeden gelen haberlere göre her iki taraf geçici bir ateşkes uzlaşması yaptı. Ancak toplantıdan hemen öncesinde hem Rusya Devlet Başkanı Putin, hem de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar, duyanları oldukça şaşırttı.

Putin, toplantı öncesinde yaptığı açıklamalarda “Nazilerle savaşıyoruz” cümlesini kurdu. Zelenski ise “Putin’in endişe içerisinde olduğunun farkındayız, konuşmak zorundayız” söyleminde bulundu. Kısa bir süre önce yapılan ikinci heyet toplantısından çıkan karar ise insani koridor etrafında geçici bir süreliğine ateşkes yapılacağı yönünde oldu.

Nükleer Santral Vuruldu!

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmalarda Avrupa’nın en büyük santraline sıçradı. Bu bağlamda Zaporijya’da yangın çıktı. Bu olayla ilgili ABD’nin başkanı Biden, çıkan yangın hakkında Zelenski ile görüşmeler yaptı. İngiltere ise Rusya tarafından yapılan bu saldırı ile ilgili görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil bir toplantı için çağırdı.

Santralde çıkan yangın söndürüldü ve bölgeden gelen haberlere göre can kaybı yaşanmadı. Bu olaylardan sonra ise Japonya, Ukrayna vatandaşlarını mülteci olarak kabul edebileceğini belirtti. Elon Musk ise Ukrayna’ya gönderdiği uydu antenleri gönderdi ve gönderim yapıldıktan sonra Rusya’nın bu antenleri hedef almaması konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.