Sıvıyağ Gümrük Vergisindeki Değişim Gündeme Damga Vurdu

Kanola yağı, aspir yağı, mısır yağı, palm yağı ve soya yağı üzerinden alınan gümrük vergisi kaldırıldı. Alınan karar 30 Haziran 2022 ye kadar geçerli olacak. Ayçiçek yağının yerine kullanılabilecek olan yağlarda ithalat gümrük vergisi sıfıra çekildi. Böylece çekilmesi muhtemel olan ayçiçek yağı sıkıntısına bir çözüm üretilmiş oldu.

Tarım ve gıda ürünlerinin bazılarında ihracata yönelik karar alma etkisi Tarım ve Orman Bakanlığı’na verildi. Kırmızı et, beyaz et, yumurta, patates, domates, soğan, zeytin, zeytinyağı, limon, bulgur, margarin gibi birçok gıdalarda olmak üzere ihracat kısıtlama yetkisi Tarım Orman Bakanlığı’na verildi. Bakanlık bu ürünlerin ihracatına yönelik olarak dönemsel ya da kalıcı düzenleme yapabilme yetkisine sahip olacak.

Sıvıyağa Yeni Zam Beklentisi

Gümrük vergisinde yapılan değişikliklerle sıvıyağa yeni zam kapıda mı? Sorusunu akıllara getirirken halk tedbir olarak ellerindeki parayı altın yerine sıvıyağa yatıracak gibi görünüyor. Altınla neredeyse başa baş giden ay çiçek yağı fiyatları ise önlenemez biçimde yükselişini sürdürüyor. Esnaf yeni zam beklentisi içine girerken piyasada sıvıyağ sıkıntısı çekilmesinden endişe duyulmaya başlandı. Bu durumdan yararlanan kişilerin piyasadan yağ stok etmesinden endişe ediliyor. Bunun önüne geçmek ise ancak denetimlerin artırılması ile mümkün. Rusya- Ukrayna Savaşı etkisini özellikle ekonomik açıdan zayıf olan ülkeler üzerinde hissettirmeye devam ediyor. Savaşın olumsuz etkileri birçok alanda yaralar açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.