Son Dakika: Akaryakıta Yeniden Zam Geliyor

Akaryakıt fiyatları, günümüzde gündemden düşmüyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaş, akaryakıt fiyatlarını da etkiliyor. Son akaryakıt zammının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen tekrar zam geldi. Savaşın patlak vermesinden önce 99 dolar olan varil petrol fiyatı, 115 dolar düzeyinin de üzerine çıktı.

Savaşın neden olduğu siyasal sorunlar, hem ekonomiyi hem de kuru doğrudan etkiledi. Bu bağlamda hem doların yükselmesi hem de petrolün zamlanması üst üste zamanların gelmesine sebep oldu. Vatandaşlar, son zamların ardından akaryakıt fiyatlarının ne kadar olacağını merak ediyor.

Akaryakıt Fiyatları Ne Durumda?

EPGİS (enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası) tarafından verilen bilgilere göre motorin kategorisine giren akaryakıtların 1 lira 33 kuruş zamlanması bekleniyor. İstanbul’da litresi ortalama olarak 17,60 TL’den satılan motorin, bu zamdan sonra 18,93 TL civarında satılmaya başlanacak. Ankara’da ise yaklaşık 17,68 TL’ye satılan motorinin, bahsi geçen zamların ardından 19,01 düzeyine gelmesi bekleniyor.

Akaryakıt grubunda en çok alım yapılan benzine ise 53 kuruş zam geleceği söyleniyor. Bu bağlamda Ankara’da yaklaşık 17,55 TL’ye alıcı bulan benzin, artık 18,08 TL’ye satılmaya başlanacak. İstanbul’da ise benzinin ortalama fiyatı 17,46 TL iken, 17,99 düzeyine çıkacağı konuşuluyor. Bu zamlar ve güncel fiyatlar belirlenirken ise işlenmiş ürün fiyatı ortalaması ile kur değerleri göz önünde bulunduruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.