Son dakika: Zonguldak’ta batan gemi için acı bekleyiş!


7

Denizcilik Genel Müdürlüğünün X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, şu bilgi verildi:

“Karaya oturan ve iletişimin kesildiği Kafkametler gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilinde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun.”

8

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, dün yaşanan gemi kazasına ilişkin bilgi vermişti.

Yerlikaya, “Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisi, sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

9

“TOPLAM 9 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Bakan Yerlikaya Zonguldak’ta yaptığı yeni açıklamada da, “Gemide bulunan 13 Türk mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. 11 mürettebat aranıyor. Hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başladık. 797 arkadaşımız arama kurtarma faaliyetlerinde çalışıyor. Yoğun bir şekilde havanın müsade ettiği sürece çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2 uçağımız da keşif ve gözetleme çalışmalarına katılıyor. 20 knot’a kadar rüzgar hızı söz konusu ama buna rağmen arkadaşlarımız arama kurtama faaliyetlerine devam ediyor. Tüm yurtta sağanak ve fırtına nedeniyle toplam 9 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini üzülerek bildiriyorum. Kafkametler mürettabatından 11 kaybımız var. Onun dışında kayıp kimse yok. Temennimiz en kısa sürede mürettebata ulaşmak. Çapanın tutunamaması nedeniyle geminin kontrolünü kaybettiği ve mendireğe çarptığına ilişkin görüntüler var bizde. Geminin mendireğin çarptığı bölgenin yakınında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. ” ifadelerini kullandıSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*