ABD, 2022’de NATO ülkelerine silah satışını neredeyse iki katına çıkardı

[ad_1]

ABD, 2022'de NATO ülkelerine silah satışını neredeyse iki katına çıkardı

Ukrayna’daki çatışma Avrupa askeri stoklarını tüketirken, ABD’nin önde gelen silah tüccarlarının hepsi hisse fiyatlarının fırladığını gördü. NATO ülkelerine Amerikan silah satışları 2022’de sayı ve değer olarak neredeyse ikiye katlandı.

Foreign Policy dergisinin Perşembe günü bildirdiğine göre, ABD hükümeti 2021’de NATO üyelerine yaklaşık 15,5 milyar dolar olan 14 büyük silah satışını onaylamıştı. 2022’nin sonunda ise, kabaca 28 milyar dolar değerinde 24 satışı onayladı.

Bu anlaşmaların bazıları yıllar öncesinden müzakere edilmiş olsa da, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu NATO’nun Avrupalı ​​üyelerini askeri harcamalarını artırma ve Ukrayna ordusuna bağışlanan araçları, silahları ve mühimmatı ikmal etmeye zorladı.

Wall Street, 2008 mali krizinden bu yana en kötü yılını tamamladı

Wall Street, 2008 mali krizinden bu yana en kötü yılını tamamladı

Letonya, Litvanya ve Estonya, ABD’nin Ukrayna’ya düzinelerce verdiği sistemlerin aynısı olan HIMARS Çoklu Fırlatmalı Roket Sistemleri (MLRS) sipariş ettiler. Bu ayın başlarında, ABD Dışişleri Bakanlığı, Varşova’nın Sovyet döneminden kalma T-72 ve yerli üretim PT-91 tanklarını Kiev kuvvetlerine göndermesinin ardından, Polonya’ya 116 adet M1A1 Abrams tankının satışına izin verdi.

Basında çıkan haberlere ve üst düzey yetkililerin kabullerine göre, Ukrayna’yı silahlandırma telaşının ortasında, Avrupa ve Amerika’nın silah stokları azalıyor . Müttefiklerine satılan silahlara ek olarak ABD, Şubat ayından bu yana Kiev’e 110 milyar dolardan fazla askeri ve ekonomik yardımda bulundu ve 21 Aralık itibarıyla Ukrayna’ya yaklaşık 21 milyar dolar değerinde silah nakledildi.

ABD’nin en büyük dört savunma müteahhiti, yılı stoklarıyla tüm zamanların en yüksek seviyelerinde veya buna yakın seviyelerde kapatıyor.

Lockheed Martin’in hisse fiyatı şu anda geçen yılın bu zamanına göre yüzde 37 arttı. 

Raytheon hisse fiyatı bu yıl yüzde 17 artarken, General Dynamics yüzde 18 değer kazandı.

Coronavirüs salgını dünya çapında uçuşları durdurduğundan beri darbe alan Boeing’in hisseleri, Ukrayna’daki çatışmalarla canlandı ve şimdi aşağı yukarı bir yıl önceki seviyesine yükseldi.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*