İsrail, sivillerin silah taşımasını kolaylaştırmayı planlıyor

[ad_1]

İsrail, sivillerin silah taşımasını kolaylaştırmayı planlıyor

İsrail Güvenlik Kabinesi, geçen Cuma Kudüs’ün doğusunda bir sinagoga yapılan saldırının ardından ülkede terörle mücadele önlemlerini artırdı. Başbakan Benyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre bu kapsamda İsrail vatandaşlarının silah ruhsatı ve silah edinmesi çok daha kolaylaştırılacak. Ancak açıklamada bu kolaylığın nasıl sağlanacağı hakkında detaylara yer verilmedi.

Cumartesi günü bir araya gelen İsrail Güvenlik Kabinesi’nin aldığı bir diğer karara göre, terör saldırıları düzenleyen ya da teröre destek veren kişilerin aileleri ve yakınlarının sosyal sigortaları ve sağlık hizmetleri ile ilgili hakları iptal edilecek. Bir kişinin teröre destek verip vermediğinin nasıl belirleneceği de henüz bilinmiyor. İsrail polisi ile askerinin, yasa dışı bir şekilde bulundurulan silahları toplaması da Güvenlik Kabinesi’nin aldığı bir diğer karar oldu. “İsrailli yerleşim yerlerinin güçlendirilmesi” gibi diğer adımlara dair kararların ise daha sonra açıklanacağı duyuruldu.

Aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Cumartesi günü Kudüs’teki bir hastanenin önünde “Siviller silahları olduğunda kendilerini savunabilirler” dedi.

 “TOPLU CEZALANDIRMA” ELEŞTİRİSİ

İsrail, Cuma günü Kudüs’te yedi İsrailliyi öldüren bir Filistinlinin ailesinin evini yıkma amacıyla mühürledi. Bu, İsrail hükümetinin saldırı düzenleyen Filistinlilerin ailelerini cezalandırmayı hedefleyen daha geniş kapsamlı planının bir parçası.

Hükümet, saldırı düzenleyenlerin yakınlarının evlerini yıkma, onların sosyal güvenlik haklarını feshetme ya da onları sınır dışı etme seçeneklerini değerlendiriyor.

İnsan hakları örgütleri, bunun “toplu cezalandırma” olduğunu söyleyerek, planı eleştiriyor.

İsrail’de 1 Kasım’da yapılan genel seçimlerden sonra kurulan hükümet, aşırı sağcı partilerden oluşuyor ve “İsrail’in tarihindeki en sağcı hükümet” olarak nitelendiriliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın tansiyonu düşürmek için bugün Kudüs’te görüşmeler yapması bekleniyor.

İsrail hükümetinin son adımı, bu ay onlarca Filistinlinin de öldürüldüğü İsrail-Filistin çatışmasının şiddetlendiği bir dönemde gündeme geldi.

Doğu Kudüs’te Cuma akşamı sinagoga gidenleri hedef alan silahlı saldırıda 7 kişi öldü. İsrail polisinin “terör saldırısı” olarak nitelediği olayda, 21 yaşında olduğu açıklanan saldırgan kaçarken güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Hükümet, Hayri Alkam isimli saldırganın Doğu Kudüs’teki evinin “yıkılmadan önce hemen mühürleneceğini” açıklamıştı.

Fransız Haber Ajansı (AFP) muhabiri, İsrail güçlerinin evin girişlerini kapattıklarına ve Filistinlilerin eşyalarını boşalttıklarına tanık olduğunu bildirdi.

Polis, Neve Yaakov semtindeki saldırının ardından gözaltına alınan 42 kişi arasında Hayri Alkam’ın annesinin olduğunu da açıkladı.

Kudüs’te Cumartesi günü bir silahlı saldırı daha düzenlendi. Bu saldırıda da iki kişi yaralandı.

İsrail güvenlik birimleri, ikinci saldırıdan 13 yaşında bir çocuğun sorumlu olduğunu duyurdu. Çocuk, Kudüs’teki Eski Şehir’in hemen dışında vurulmuş ve gözaltına alınmıştı.

Hükümet Pazar günü bu saldırının sorumlusunun ailesinin evinin mühürleneceğini de açıkladı.

İsrail, halihazırda İsraillileri öldüren Filistinlilerin evlerini rutin olarak yıkıyor olsa da, süreç ailelere önceden haber verilmesini gerektiriyor ve ailelerin kararı temyiz etmelerine izin veriliyor.

İsrailli insan hakları grubu HaMoked’de hukuk uzmanı olan Dani Shenhar AFP’ye yaptığı açıklamada, Alkam’ın evini bir gecede mühürlemenin hükümetin “ailelerden intikam alma” arzusunu gösterdiğini söyledi.

Shenhar, bu kararın “hukukun üstünlüğünü tamamen hiçe saydığını“ da savundu.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*