Kral 3. Charles banknotlarının ilk fotoğrafları ortaya çıktı

[ad_1]

Kral 3. Charles banknotlarının ilk fotoğrafları ortaya çıktı

5 sterlinlik, 10 sterlinlik, 20 sterlinlik ve 50 sterlinlik banknotların mevcut tasarımlarına Kral 3. Charles’ın portresinin yerleştirildiği yeni banknotlar görücüye çıktı.

Yeni basım kağıt sterlin paralar 2024 ortasından itibaren tedavüle girmeye başlayacak. Mevcut senetler, yeni senetler dolaşmaya başladıktan sonra da mağazalarda kabul edilecek.

Yeni banknotların ön tarafında ve şeffaf güvenlik penceresinde de Kral’ın portresi bulunuyor.

Şu anda dolaşımda yaklaşık 80 milyar sterlin değerinde yaklaşık 4,5 milyar İngiltere Bankası banknotu var.

Kira sözleşmeleri e-Devlet'ten yapılabilecek

Kira sözleşmeleri e-Devlet’ten yapılabilecek

İngiltere Merkez Bankası, Kraliyet ailesinden gelen rehberliğin ardından, değişikliğin çevresel ve finansal etkisini en aza indirmek için yeni banknotların yalnızca yıpranmış banknotların yerini alması veya artan talebi karşılamak için basılacağını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, yeni tasarımla gurur duyduğunu” söyledi.

Kraliçe Elizabeth, 1960’tan itibaren dolaşımdaki Bank of England banknotlarında görünen ilk ve tek hükümdardı. İskoç ve Kuzey İrlanda bankaları tarafından verilen notlar hükümdarı tasvir etmiyor.

MADENİ PARALAR BAŞLADI

Yeni madeni paraların dolaşım için ayrılan toplam sayının yaklaşık yarısına karşılık gelen tahmini 4,9 milyonu müşterilere bozuk para olarak verilmek üzere postanelere dağıtımı ise başladı.

Kraliçe’nin resmini taşıyan madeni paralar, tıpkı banknotlar gibi mağazalarda kabul edilmeye devam edecek.

Bu yıl mevcut polimer Bank of England banknotlarının arka yüzünde artan sırada Sir Winston Churchill, Jane Austen, JMW Turner ve Alan Turing yer alıyor.

NAKİT KULLANIMI AZALIYOR

Nakit kullanımı, öncelikle temassız ödemelerin kullanılması ve ardından Covid-19 pandemisinin hızlanması nedeniyle banka kartlarına kıyasla çok daha azaldı. Belirli madeni paraların ve banknotların satın alma gücü de artan fiyatlar nedeniyle azaldı.

Bununla birlikte, nakit üzerinde kullanılan görsellere tüketiciler ve koleksiyonerler tarafından yoğun ilgi devam etmektedir.

Koleksiyonerler, ortaya çıktıklarında yeni King Charles banknotlarının en düşük seri numaralarını ele geçirmekten özellikle heyecan duyacaklar.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*