Yıldız ve gezegenleri oluşurken görüntüledi: 200 bin ışık yılı uzaklıkta!

[ad_1]

Yıldız ve gezegenleri oluşurken görüntüledi: 200 bin ışık yılı uzaklıkta!

Geniş, girdaplı yeni görüntü, Küçük Macellan Bulutu’nda yer alan ve NGC 346 diye bilinen genç bir yıldız kümesini gösteriyor. Bu bölge, Dünya’dan en az 200 bin ışık yılı uzakta yer alıyor.

Bilim insanları bu yıldız kümesindeki koşulların, evrenin hızlı biçimde yeni yıldızlar doğurduğu erken dönemdeki koşullarına benzediğine inanıyor.

Görüntü, bilim insanlarının bu süreci gerçekleşirken gözlemlemelerini, yıldızları oluşurken izlemelerini sağlıyor. Öte yandan aynı zamanda gezegenleri de içeriyor olabilir; bu da yeni dünyaların evrende bilim insanlarının fark ettiğinden daha erken oluştuğunu düşündürüyor.

Gökbilimciler bu bölgenin incelenmesinin, Büyük Patlama’dan sadece iki ya da üç milyar yıl sonraki “kozmik öğle” sırasında ilk yıldızların nasıl oluştuğuna ışık tutabileceğine inanıyor.

Yeni görüntü, bilim insanlarının James Webb’in ilk gezegenini bulduğunu ve bunun Dünya’ya epey benzediğini duyurmasıyla ortaya çıktı.

Avrupa Uzay Ajansı’nda görev alan ve görüntünün elde edilmesine yardımcı olan ekibin ortak araştırmacısı Guido De Marchi, şunları söyledi:

Sadece yıldızların değil, potansiyel olarak gezegenlerin de yapı taşlarını görüyoruz.

Küçük Macellan Bulutu kozmik öğle sırasında galaksilere benzer bir ortama sahip olduğundan, kayalık gezegenlerin evrende düşündüğümüzden daha erken oluşmuş olması mümkün.

NGC 346, uzayda yıldızlara dönüşme sürecindeki gaz ve toz bulutları olan proto-yıldızlara ev sahipliği yapıyor.

Gökbilimcilere göre, yıldızların nasıl oluştuğunu anlamanın en iyi yolu proto-yıldızları incelemek.

Yıldızlar oluşurken, çevrelerindeki moleküler buluttan şerit gibi görünebilen gaz ve toz tabakaları topluyor.

Bu madde, merkezdeki proto-yıldızı besleyen bir diskte birikiyor.

Gökbilimciler daha önce NGC 346’daki proto-yıldızların etrafında gaz tespit etmişti ama James Webb’in gözlemleri bu disklerde toz da saptadı.

Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi’nin Birleşik Krallık Astronomi Teknoloji Merkezi’nde Webb Araştırmacısı ve şu anda hakem incelemesindeki makalenin baş yazarı Olivia Jones, şöyle konuştu: “İlk kez başka bir galakside hem düşük hem de yüksek kütleli yıldızların oluşumunun tam dizisini tespit edebiliyoruz.”

Bu, yüksek çözünürlükte çalışabileceğimiz çok daha fazla veriye sahip olduğumuz anlamına geliyor ve bize yıldızların doğuşunun çevrelerini nasıl şekillendirdiğine dair yeni bilgiler ve yıldız oluşum sürecine dair daha fazla içgörü sunuyor.

(Kaynak: Independent Türkçe)

 

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*